Lelkigyakorlat Magyar Parlamenti Imacsoportban

2024. szeptember 16–án lelkigyakorlatot tartott a Magyar Parlamenti Imacsoport, amelyre az imacsoport imatermében került sor. Vejkey Imre, az imacsoport vezetője köszöntötte az összegyűlt imacsoporti tagokat, amelyet követően a tagok közösen imádkoztak. A lelkigyakorlat ez alkalommal három fő téma köré épült.

Az első szakaszban Dr. Bakondi György emeritus kuratóriumi elnök úr az életszentségről, és a munka megszenteléséről beszélt. Előadását az elhívással kezdte, amely mindannyiunknak szól azzal a céllal, hogy hirdessük az Evangéliumot. Az elhívás, a keresztényi életvitel és a megszentelő munka egysége együttesen vezethet el bennünket az életszentséghez. Emeritus kuratóriumi elnök úr olyan alapvetéseket fogalmazott meg az előadásában, mint a bizalom az isteni gondviselésben, az egyszerűség az Úrral való kapcsolatunkban, az emberi méltóság tiszteletben tartása, a testvériség az egymással való kapcsolatainkban, valamint a szeretet és a pozitív hozzáállás a világ iránt. Ezek részletesebb kifejtése során kiemelte, hogy bármilyen életformát is választunk, igyekeznünk kell magunknak is szentté válnunk, Jézus Krisztus tanítását követve. Ebben fontos szerepe van egyebek mellett a rendszeres gyónásnak. A ránk bízott munkát erőnk és tehetségünk szerint a lehető legjobban kell végeznünk, másokat segítve és szolgálva. A munka alkalmatteremt a Krisztussal való találkozásra, és meghatározó jelentőségű az életszentséghez vezető úton. Az imádság és az áldozat kapcsán – mások mellett – a napi szentmisén való részvétel, az Evangélium olvasása, az önmegtagadás, vagy akár az alamizsna adása is segíthet bennünket az Úrral való kapcsolatunk elmélyítésében. Fontos feladatunk, hogy a hitet, és annak gyakorlását ne válasszuk külön a családtól és a munkától. Krisztus tanúiként az a feladatunk, hogy a remény üzenetét továbbadjuk példamutatásunkkal. Zárásként Emeritus kuratóriumi elnök úr úgy fogalmazott, hogy a krisztusi utat követve mi magunknak is szentté kell válnunk, amelynek legfőbb jellemzője a szeretet, az igazságosság, az alázatosság, az engedelmesség, a tisztaság és a szorgalom. Az életszentség elérése az a cél, amelyet egy életen át tartó munkával érhetünk el.

Az előadást követően – a lelkigyakorlat tematikája szerint – az imacsoport tagjai reflektálhattak az elhangzottakra. Az első szakaszt követően Kathy–Horváth Lajos hegedűművészúr, imacsoporti tag saját szerzeményét adta elő a megjelenteknek.

A második szakaszban Dr. Tóth Katalin, a Magyar Parlamenti Imacsoport Alapítvány elnöke az apostolkodásról osztotta meg gondolatait. Máté evangéliumából idézett, amikor Jézus így szólt tanítványaihoz: „tegyetek tanítványommá minden népeket”. Az egyház missziós természetű az Úr akarata szerint. Ő mindnyájunkat elhív, hogy terjesszük igéjét, ahogyan Jézus Krisztus elküldte tanítványait. Elnök asszony külön kiemelte Pál apostol életét és tevékenységét, akinek a munkásságán keresztül megérthetjük, hogy mit jelent valójában az apostolkodás. Pál apostol kiemelkedő szónoki képességek nélkül, de teljes szívből fakadó elkötelezettséggel hirdette Isten igéjét. Megtérése isteni közbeavatkozás eredménye volt, amelynek során korábbi életének értékei teljesen átformálódtak benne. Az Úr – Pálhoz hasonlóan – alakítja át a mi életünket is, hiszen azt szeretné, hogy mindannyian üdvözülhessünk. Az apostoli munkánkhoz tehetséget is kaptunk Istentől, amellyel másokat szolgálhatunk, és „mi magunk lehetünk a kovász”. Az apostolság ezért felelősség és adomány is egyben, amely nem különül el a munkánktól, hanem új távlatokat nyit az életünkben. Elnök asszony is kiemelte az életvitel egységének fontosságát. Hitelesnek kell maradnunk, és nem szabad elzárkóznunk az apostolkodás feladatától, amelyre mindannyiunkat meghívott az Úr.

A záró szakaszban Vejkey Imre, a Magyar Parlamenti Imacsoport vezetője „Isten, haza, család” címmel tartott előadást. Kiemelte első királyunk, Szent István munkáját, és ország felajánlását Szűz Máriának, aki ez által hazánk védőszentje lett. A magyar nemzet a keresztény értékeket képviseli általa Európában. Ha ezek meggyengülnének, akkor a mi feladatunk és felelősségünk ezek újjáélesztése és fenntartása. Ehhez meg kell vallanunk a hitünket, minden körülmények között. Keresztényi alapértékeink a Himnuszbanés az Alaptörvényben is benne foglaltatnak, emellett számos irodalmi alkotás is merít belőle. A család szerepe kapcsán emlékeztetett, hogy Izrael is vérségi kötelék alapján szerveződött tizenkét törzsből. Jézus Krisztussal ezután egy új Izrael, a mai anyaszentegyház született meg. Ennek tagjai mindazok, akik megvallják hitüket. Hasonlóképpen alakult át a magyar társadalom is, hiszen az államalapítás előtti törzsszövetséget a Szent István király által létrehozott, és a mai napig fennálló vármegye rendszer váltotta fel, amely létrehozta az ezer éve fennálló keresztény magyar államot. Államalapítónk – Péterhez hasonlóan – az ország felajánlása révén kősziklára épített. A viharok ellen a hit, remény és a szeretet ad erőt, amelyek révén felismerjük a helyes utat a mindennapi döntéseinkben.

A lelkigyakorlat előadásait követően Vejkey Imre, az imacsoport vezetője megköszönte a tagoknak a részvételt, majd röviden összefoglalta a 2024. év őszi és téli időszakáravonatkozó eseményeket.

Tetszik ez a cikk?

Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren
Küldés emailben
Nyomtatás